تاثیر طراحی سایت بر ضریب خروج کاربران
سئو و تبلیغات دو راه اصلی برای جذب بازدیدکننده به سایت هستند و هدف نهایی هردو تبدیل کاربر به مشتری است. زمانی که کاربر وارد سایت شما میشود باید هر دلیلی که موجب تغییر مسیر و خروج احتمالی او از سایت میشود را شناسایی و برطرف کنیم. دلایل مختلفی برای ترک سایت شما توسط کاربران وجود دارد و ما در این مقاله تلاش میکنیم برخی از رایج ترین ها را به شما معرفی کنیم.
طراحی سایت شما قدیمی شده است.
این یک حقیقت تلخ است که همه کاربران به ظاهر سایت شما توجه میکنند. بعنوان مثال میتوان از روی جلد یک کتاب حدودا تشخیص داد که چه سالی منتشر شده و چقدر کهنه است. همین دید نسبت به وبسایت نیز وجود دارد. تحقیقات آماری نشان میدهد که نزدیک به ۹۴ درصد کاربران به سایت هایی با طراحی قدیمی و کاربری سخت اعتماد نمیکنند و ممکن است به سرعت سایت شما را ترک کنند. متاسفانه این دست طراحی ها در سایت های دولتی و پرتال های کاربردی بسیار به چشم میخورد و کاربران مجبور به استفاده از این فضاها میشوند.

ادبیات شما مناسب نیست
نمیتوان یک ادبیات مشخص برای همه سایت های اینترنتی تعیین کرد بلکه باید براساس مخاطبین سایت و نوع محصولات یا خدمات عرض شده ادبیات خود را مشخص کنید. بعنوان مثال اگر مخاطبین شما در گروه سنی جوان هستند استفاده از کلمات دشوار و مفاهیم سنگین نمیتواند جذاب باشد و در مقابل برای سایت هایی در زمینه اقتصاد و سیاست نمیتوان از کلمات و عبارات روزمره استفاده نمود.همخوانی نداشتن ادبیات شما با سلیقه مخاطب میتواند موجب بی اعتمادی یا سرخوردگی در مخاطب شود، این تناقض یکی از مهمترین دلایل ترک سایت شما توسط کاربران است.

استفاده از تکنولوژی های قدیمی در طراحی سایت

طراحی وب سایت
طراحی وب سایت به عنوان شاخه ای از هنر شناخته می شود؛هنری که ابزارش خلاقیت بصری و دانش برنامه نویسی است. طراحی وب سایت در وبسیما یک تجربه موفق برای شما …
منسوخ شده است، در حالیکه تا همین چند سال پیش بعنوان یکی از تکنولوژی های پرطرفدار طراحی سایت محسوب میشد. اما هنوز سایت هایی وجود دارند که بخش هایی از محتوا یا المان های آنها با استفاده از فلش در سایت نمایش داده میشوند. این تکنولوژی هم اکنون در بسیاری مرورگرها غیرفعال شده و برای استفاده از آن نیاز به اجازه مستقیم کاربر است. همچنین حجم صفحاتی از این دست بسیار بالا بوده و زمان بسیاری برای نمایش محتوا به کاربر نیاز دارند.

استفاده از تبلیغات زیاد و آزاردهنده
اگر پلن درآمدزایی شما براساس تبلیغات طرح ریزی شده است نمیتوانید به طور کلی آنها را حذف کنید ولی دلیلی وجود ندارد که حضور تبلیغات موجب آزار بازدیدکنندگان سایت شود. افرادی که برای تبلیغ در سایت شما هزینه میکنند انتظار دارند کاربران سایت شما را به سایت یا محصول خود جذب کنند ولی استفاده بیش از حد از تبلیغات در صفحه موجب میشود اولا کاربر به هیچ یک از آنها توجه نکرده و ثانیا به سرعت سایت شما را ترک کند. تصویر زیر یک نمونه نادرست از تبلیغات در سایت است. تقریبا هرچیزی که در این صفحه برای کاربر قابل مشاهده است نوعی از تبلیغات بوده و ارتباطی با محتوای صفحه ندارد.
برای تاثیرگذاری تبلیغات باید از ایده های نو و ارتباط معنایی استفاده کنید. بعنوان مثال تبلیغ خمیردندان در یک سایت که مطالب آن در حوزه سلامت دهان و دندان هستند میتواند بسیار تاثیرگذار باشد ولی همین تبلیغ در یک سایت ورزشی جذابیت زیادی نخواهد داشت. تلاش کنید تبلیغاتی را در سایت خود نمایش دهید که از نظر موضوعی به سایت شما مرتبط باشند و کیفیت محصول و ارایه آن بالا باشد.

ویدیو یا آهنگ هایی که به صورت خودکار پخش میشوند
تصور کنید که در یک جمع خانوادگی و یا محیط کار خود نشسته اید و هنگام جستجو وارد یک سایت میشوید. به محض ورود شما یک ویدیو یا آهنگ پخش میشود و اتفاقا صدای تلفن یا دستگاه شما زیاد است؛ در این شرایط چه کاری انجام میدهید؟ اولین واکنش کاربران در این موارد بستن صفحه در سریعترین زمان ممکن است و این به معنی از دست رفتن یک مشتری بالقوه است.
همچنین بسیاری از کاربران از طریق تلفنن همراه خود وارد سایت ها میشوند و عموما با سرعت پایین یا حجم محدود وارد سایت شما میشوند. زمانیکه متوجه شوند به دلیل وجود ویدیو یا آهنگ صفحه شما سنگین است ممکن است ترجیح دهند محتوای مورد نظر خود را در صفحه ای دیگر جستجو کنند و این یعنی شکست در طراحی سایت. این مورد در طراحی فروشگاه اینترنتی اهمیت بیشتری نیز خواهد داشت زیرا در این فضا کاربران به سختی اعتماد میکنند و با هر بهانه ای از خرید منصرف میشوند.

ساختار منوی سایت و نحوه دسترسی مناسب نیست
احتمالا برای خود شما هم اتفاق افتاده است که وارد یک سایت میشوید و به دنبال اطلاعات خاصی در آن هستید ولی نمیتوانید مسیر مناسب برای دسترسی به آن را پیدا کنید. در این شرایط احتمالا فکر میکنید طراح این سایت هیچ تفکر و تجربه ای در ساخت آن نداشته است.
تلاش کنید گزینه های موجود در منوی سایت کاملا شفاف و قابل فهم بیان شده باشند و از عباراتی بهره بگیرید که در تجارت شما و در میان کاربران رایج است. استفاده صحیح از ابزارهای جستجو در کنار منو میتواند شانس دستیبابی کاربران به محتوا را افزایش دهد.

سرعت سایت شما پایین است
یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر سئو سایت سرعت بارگزاری صفحات است ولی این فاکتور بر تجربه کاربری نیز تاثیر بسیاری دارد. اگر زمان لود شدن صفحه طولانی باشد کاربران برای دریافت اطلاعات مورد نظر خود به سایت یا صفحه دیگری مراجعه خواهند کرد. تحقیقات نشان میدهد که ۴۷ درصد کاربران انتظار دارند صفحه در کمتر از ۲ ثانیه به صورت کامل در دسترس باشد و هر ثانیه تاخیر در لود صفحه تقریبا ۱۶ درصد بر نرخ خروج کاربران تاثیر خواهد داشت. همچنین بسیار مشاهده میشود که با انتخاب هاست یا سرور ارزان و ضعیف سایت شما در ساعاتی از روز از دسترس خارج میشود و کاربر با صفحات ۴۰۴ یا خطای ۵۰۰ مواجه میشود.
برای افزایش سرعت سایت تکنیک های مختلفی وجود دارد که در مقاله افزایش سرعت سایت به آن اشاره شده و برای بررسی این فاکتور در سایت شما نیز ابزار page insights از طرف گوگل معرفی شده است.
طراحی سایت شما در موبایل مناسب نیست
با همه گیر شدن گوشی های هوشمند و در دسترس بودن آنها نرخ کاربرانی که با تلفن همراه وارد سایت ها میشوند هر روز در حال افزایش است و این عدد در برخی سایت ها نزدیک به ۸۰ درصد کاربران را تشکیل میدهد. این کاربران برای دسترسی صحیح به اطلاعات صفحه نیازمند نمایش مناسب در موبایل تبلت یا اصطلاحا طراحی سایت ریسپانسیو هستند.
اگر سایت شما هنوز استاندارهای ریسپانسیو را در خود ندارند ممکن است درصد بالایی از کاربران بلافاصله پس از ورود به آن مجبور به خروج از سایت شوند که این اتفاق میتواند تاثیر منفی زیادی بر سئو سایت شما نیز داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم مقاله تست ریسپانسیو بودن سایت را مطالعه نمایید.

سخن پایانی
ما در اینجا ۸ فاکتور تاثیر گذار بر خروج سریع کاربران از سایت را بررسی کردیم ولی به طور حتم عوامل دیگری مانند استفاده از تصاویر نامناسب، ارایه اطلاعات نادرست، طراحی نازیبا و نبود هویت بصری مناسب و … نیز میتوانند بر این اتفاق تاثیرگذار باشند که بیشتر آنها ریشه در طراحی وب سایت شما دارند.

منبع : وبسیما

Leave a Reply